
Mindannyian társas lények vagyunk, pszichológiai és biológiai tény, hogy a kapcsolódásra való igény velünk születik. Kötődési igényeink kielégülése esetén pozitív pszichológiai, neurológiai és biológiai folyamatok indulnak be a szervezetünkben, ettől tehát egészségesebbek, boldogabbak és kiegyensúlyozottabbak leszünk. Ebből következik, hogy az említett igények frusztrációja esetén hiányállapotot élünk meg, ami változatos tünetekhez vezethet. Az Érzelem Fókuszú Terápia (EFT) módszere a mára már széles körben elterjedt kötődéselméleten alapul, és immáron nemcsak a gondozó-gyermek kapcsolat sajátosságainak megértését segíti, de abban is szemléletformáló hatása van, ahogyan a személyiség és az intim kapcsolatok fejlődésére tekintünk a pszichológiában. Az EFT modelljén keresztül a kötődés, illetve a „kapcsolatok tudományának” felismerései átlátható módon ültethetők át a gyakorlati munkába. Minderről írt cikket Juhász Dániel - klinikai szakpszichológus, a Metronóm EFT Műhely munkatársa a Mindennapi Pszichológia Magazin 2022/3. számába. A cikk online is olvasható ide kattintva, lejjebb pedig néhány kiegészítő gondolat olvasható, ami a cikkbe már nem fért bele:
Tánc? Hogy jön ez a párterápiákhoz?
Az Érzelem Fókuszú Terápia (EFT) alapját képező "tánc" hasonlat Sue Johnsontól származik és az EFT szemléletben a párkapcsolati dinamikák megértésének egyik kulcsfogalma. A tánc szimbolikája a párok közötti interakciókat jelenítik meg, amelyeket az érzelmek, tehát a tánc alapját adó "zene", határoznak meg.
Miért tánc?
Sue Johnson az Érzelem Fókuszú Terápiában (EFT) a "tánc" fogalmát tehát metaforaként használja a párkapcsolati interakciók leírására. A tánc szimbolizálja a partnerek közötti érzelmi dinamikát: hogyan reagálnak egymás viselkedésére, érzelmeire, és hogyan alakulnak ki ismétlődő mintázatok (tulajdonképpen párkapcsolati "koreográfiák" vagy "forgatókönyvek") ebből. Ezek az érzelmi "tánclépések" lehetnek pozitívak, amikor a felek támogatják és érzelmileg biztonságosnak érzik a kapcsolatot, például amikor harmonikus a tánc és a felek összefonódva, szavak nélkül értik egymást és könnyedén libbennek, vagy lehetnek negatívak, amikor a konfliktusok és félreértések uralják a kapcsolatot, mondjuk amikor valamelyik fél félreérti a másik szándékát és rálép a lábára, amivel fájdalmat okoz és frusztrációt vált ki, de egyúttal maga is stresszállapotba kerül.
Negatív érzelmi tánc
Sok pár kapcsolatában tehát egyfajta negatív „érzelmi tánc” alakul ki, ahol a partnerek folyamatosan ugyanazokat a távolságot mélyítő, heves vitákhoz vagy éppen elhidegüléshez vezető érzelmi és viselkedéses mintákat ismétlik. Például az egyik fél kritizál, a másik visszahúzódik, ami újabb feszültséget generál, és a konfliktus ismétlődik, amikor újra belekerülnek egy konfliktushelyzetbe. Az EFT keretében a terapeuta segít a pároknak felismerni ezt a negatív táncot, ami általában a kapcsolatban lévő személyek mélyebb, kielégítetlen kötődési szükségleteiből fakad, majd azon dolgozik a pár tagjaival együttműködésben, hogy sikerüljön megváltoztatni a "táncot" és minél többször pozitív, biztonságot jelentő interakciókat kialakítani még a nehéz, problematikus helyzetekben vagy félreértések esetén is.

A tánc újrahangolása
Az EFT egyik legfontosabb célja, hogy a párok tehát valamilyen új „érzelmi táncot” tanuljanak meg, ahol az érzelmi kötődés, bizalom és biztonság dominál. Johnson szerint a tartós párkapcsolatok kulcsa az, hogy a partnerek képesek legyenek érzelmi szükségleteiket kifejezni és egyúttal megérteni a másik fél igényeit is. A terápia során az érzelmekre fókuszálva a párok új kommunikációs és érzelmi mintákat építhetnek ki, így képessé válnak közösen kilépni a negatív körforgásból, és egy kölcsönös támogatáson és megértésen alapuló „táncot” kialakítani, amelyhez a zenei környezetet az már a pozitív érzelmek szolgáltatják.
A tánc hasonlat szemlélteti, hogy a párkapcsolatok dinamikusak és érzelmek által vezéreltek, ahol a viselkedés és az érzelmi válaszok egy folyamatosan változó dinamikus "mozgásban" vannak, ami megfelel a klasszikus család- és párterápiák alapját nyújtó rendszerszemléletnek is, ahol abból indulnak ki a szakemberek, hogy a kapcsolatrendszerekben a "változás állandó", illetve, hogy a rendszer alapműködéséből fakadóan egyensúlyra törekszik, vagyis homeosztázisra. Mivel változik a külső belső környezet és a külvilággal interakcióban működik egy párkapcsolati vagy családrendszer, ezért állandó alkalmazkodásra, adaptációra kényszeríti a környezet, így időről-időre új egyensúlyi állapotot kell kialakítani a korábbi helyett. Az EFT segít ezt a táncot újrahangolni, hogy a párkapcsolatokban biztonságos, érzelmileg kiegyensúlyozott és szeretetteljes környezet alakuljon ki.
Comentários